Ważnym elementem badania było sprawdzenie źródeł wiedzy o nowościach produktowych w każdej z kategorii. Najczęstsze wskazania użytkowników to strony internetowe producentów (odzież – 63%, kosmetyki i małe AGD – 57%) oraz portale internetowe (odzież i kosmetyki – 49%, małe AGD – 53%). Dużo niżej plasują się media społecznościowe, które są trzecim w kolejności źródłem informacji o nowościach produktowych w branży kosmetycznej (34%) i czwartym dla branży odzieżowej (29%) i małego AGD (21%).
Zapytaliśmy uczestników badania o realną wartość marki, czyli ile wynosi kwota, dla której mogliby zrezygnować z markowego produktu i wybrać tańszy odpowiednik. Potwierdza się, że siła marki ma olbrzymie znaczenie, a najbardziej widoczne jest to w kategorii produktów małego AGD, gdzie aż 41% ankietowanych nie zamieniłoby produktu swojej ulubionej marki na tańszy zamiennik.
Sprawdziliśmy deklarowaną wysokość kwoty, którą byliby w stanie ponieść konsumenci za produkt wyprodukowany w sposób zrównoważony. W każdej kategorii mężczyźni są bardziej sceptyczni do ponoszenia dodatkowego kosztu na rzecz odpowiedzialnej produkcji. Deklarowane postawy zmieniają się z wiekiem badanych, osoby w wieku 18-24 dużo chętniej są w stanie ponieść taki koszt niż osoby 55+. Dla produktów z branży kosmetycznej aż 88% młodych ankietowanych jest w stanie zapłacić więcej za produkt wyprodukowany w sposób ekologiczny.
Zapraszamy do zapoznania się z badaniem.