Takich ludzi potrzeba w Polsce - swoimi słowami tłumaczą nam skomplikowaną rzeczywistość w trudnych czasach, w których trudno odróżnić prawdę od politycznej propagandy lub komercji. Prawda stała się dziś celem, do którego trudno dojść bez dobrych przewodników. Bez niuch łatwo się zagubić w tej podróży. Oni muszą wskazać nam dobitnie, co powinno być wspólnym, pielęgnowanym dobrem w publicznej przestrzeni i co należy każdego dnia otaczać troską.
Laureatami pierwszych Medali Wolności Słowa zostali tacy ludzie, jak Marian Turski, były więzień hitlerowskiego obozu zagłady, uczulający na problem nazizmu, Andrzej Poczobut, więzień Łukaszenki, Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich i Agnieszka Jankowiak-Maik, instagramerka znana jako Babka od histy, działająca na rzecz zmiany edukacji w Polsce.
Teraz Fundacja Grand Press przedstawia dziewięcioro kandydatek i kandydatów do kolejnej edycji Medalu Wolności Słowa. To również osoby zaangażowane w działalność na rzecz wspólnego dobra w przestrzeni społecznej, obywatelskiej, kulturalnej, artystycznej, naukowej, dziennikarskiej i publicystycznej. Każda z nich ma zasługi w walce o utrzymanie wolności słowa w Polsce. Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel. Pierwsza z nich wyróżni kandydatów i kandydatki zgłoszone przez kolegia redakcyjne polskich mediów, w tym również przez Wirtualną Polskę. W kategorii Instytucja zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia, a w kategorii Obywatel/Obywatelka pełnoletni Polacy.
Medal Wolności Słowa dla odważnych i bezkompromisowych. Gala już 30 sierpnia
W kategorii Instytucja przedstawiono trzy kandydatury. Za niezłomność w walce z cenzurą w sztuce wyróżniony został Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jakub Karyś, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji, zasłużył na uznanie jako inicjator protestów przeciwko lex TVN. Sędziemu Igorowi Tulei należą się honory za cenę, jaką płaci za swoją niezależność i bezkompromisowość.
W kategorii Media kandyduje Piotr Jacoń, dziennikarz TVN 24 walczący o prawa osób transpłciowych i Jerzy Jurecki, dziennikarza z Zakopanego, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiciel wolnych mediów lokalnych. W tym zespole, wskazanym przez grono polskich dziennikarzy z niezależnych mediów jest też Ewa Siedlecka, publicystka "Polityki", skazana za ujawnienie sędziowskiej afery hejterskiej.
W kategorii Obywatel/Obywatelka Polacy i Polki wskazali własne typy. Znalazła się wśród nich Kamila Ferenc, prawniczka działająca na rzecz praw kobiet, w tym prawa do legalnej aborcji, Robert Hojda, inicjator projektów Tour de Konstytucja i Marszu Milczenia’44, a także Katarzyna Wappa, nauczycielka z Hajnówki, lokalna aktywistka i obrończyni praw uchodźców, oraz ofiar push backów do Białorusi.
Laureatów Medalu wskaże tegoroczna Kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: prof. Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik - Babka od Histy, Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press, Andrzej Skworz, redaktor naczelny "Press", Ewa Wrzosek, prokuratorka.
Uroczysta gala rozpocznie się 30 sierpnia o 20.30 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie uświetnią występy Adama Nowaka, Macieja Maleńczuka, Kasi Moś, Igora Herbuta, Sabiny Jeszki i Karoliny Leszko z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
Galę, której organizatorem jest Fundacja Grand Press, a partnerami przedsięwzięcia są samorządy, instytucje i redakcje wrażliwe na wolność słowa, będzie można zobaczyć w TVN24. Będzie ona także transmitowana na żywo na Facebooku oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia, w tym Wirtualnej Polski.