Wyłoniony został Przedsiębiorca Roku, Startup Roku oraz Technologia Roku, redakcja przyznała także nagrodę specjalną.
Statuetki wręczone zostały na uroczystej gali podczas Impact’23 w Poznaniu.
Wyboru laureatów nagrody dokonała kapituła złożona z liderów największych i najbardziej innowacyjnych polskich firm, doświadczonych menadżerów, przedstawicieli sektora publicznego, Wirtualnej Polski oraz redakcji money.pl.
– Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy wyróżnić polskie, innowacyjne firmy. Rozwój Foodsi, BLIK-a, ale też kariera Wojciecha Zaremby pokazują, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. Są to przykłady na to, że Polska ma w branży technologii – i nie tylko – bardzo dużo do zaoferowania. Z dumą nagłaśniamy te projekty – powiedział Łukasz Kijek, szef money.pl.
Tegorocznymi laureatami nagród money.pl zostali:
Przedsiębiorca Roku 2023 - Wojciech Zaremba, OpenAI
Współzałożyciel jednej z najważniejszych firm technologicznych roku, a być może i obecnej dekady: OpenAI. ChatGPT jest najgłośniejszą technologią ostatnich miesięcy, która na stałe może zmienić krajobraz świata biznesu. Specjalista od informatyki i wizjoner, który w 2015 r. – gdy powstawało OpenAI – poświęcił się budowaniu sztucznej inteligencji. W 2023 r. Microsoft zainwestował w OpenAI 10 mld dolarów.
Startup Roku 2023 - Foodsi
Startup założony w Polsce w 2019 r., który szturmem podbija rynek gastronomii. Jego celem jest ograniczenie marnowania żywności w modelu win-win zarówno dla klientów, jak
i oferujących posiłki punktów gastronomicznych. Klienci zyskują tańszą ofertę, a lokale nie marnują jedzenia. W 2022 r. Foodsi pozyskało w swojej pierwszej rundzie finansowania ponad 6 mln zł na rozwój, a w ciągu kilkunastu miesięcy pozyskało kilkaset tysięcy użytkowników.
Technologia Roku 2023 - BLIK
Technologia na rynku istnieje od lat, ale 2022 r. był przełomowy dla skali jej działania: użytkownicy wykonali za jej pomocą ponad miliard transakcji, o łącznej wartości ok. 163 mld zł. BLIK stał się jedną z najczęściej wybieranych metod płatności w Polsce, a możliwość skorzystania z niego często przesądza dziś, czy klient skorzysta z danej e-usługi.
Nagroda Specjalna Redakcji money.pl 2023 - Okresowa Koalicja
Zrzeszenie organizacji, aktywistek, aktywistów oraz osób specjalizujących się i zajmujących problemem m.in. ubóstwa menstruacyjnego. Koalicja finansowo wspiera szkoły
w Polsce w celu walki z tym problemem, a 8 marca 2022 r. ogłosiła prace nad pierwszym
w historii kraju projektem ustawy zapewniającej dostęp do produktów higienicznych.
Relacja z gali dostępna jest TUTAJ.
Nagroda przyznawana jest od 2019 roku. Wśród jej laureatów są m.in. Zbigniew Jagiełło, Władysław Grochowski, Michał Sołowow, a także firmy i projekty – Żabka Nano, Giganci Programowania, CD Projekt, eObuwie, Booksy, Perowskity. Saule Technologies.
W jury zasiedli: Henryka Bochniarz, Konfederacja Lewiatan, Paweł Borys, Polski Fundusz Rozwoju, Bartosz Ciołkowski, Mastercard Europe, Bożena Leśniewska, Orange Polska, Grzegorz Mazurek, Akademia Leona Koźmińskiego, Anna Rulkiewicz, LuxMed, Aleksandra Sroka-Krzyżak, Allegro, Krystian Wolak, Impact, a także Joanna Pawlak, Jacek Świderski
i Paweł Kapusta, Wirtualna Polska.
Każdego miesiąca money.pl dociera do co trzeciego użytkownika internetu w Polsce. Ułatwia im poruszanie się po świecie finansów i prawa, przybliża informacje biznesowe z kraju i ze świata, notowania giełdowe, kursy walut i wskaźniki gospodarcze.
Grupa WP to holding technologiczny, prowadzi działalność mediową, reklamową oraz
e-commerce. Jest właścicielem Strony Głównej WP, posiada również specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl, WP SportoweFakty, benchmark.pl oraz rozwija usługi subskrypcyjne m.in. poprzez spółki Audioteka i Patronite. W branży e-commerce WP działa głównie w obszarach turystyki (m.in. wakacje.pl, Szallas Group, nocowanie.pl)
i finansów konsumenckich (superauto.pl i totalmoney.pl). Zgodnie z badaniem Mediapanel, w kwietniu 2023 roku z produktów internetowych WP korzystało 22,8 mln Polaków.