21.07.2020 Biuro Prasowe WP

Wirtualna Polska zaprasza do #EkoWyzwania

Prowokacja Wirtualnej Polski i Lasów Państwowych rozpoczyna cykl ekologicznych publikacji i #EkoWyzwanie, w którym WP zachęci swoich czytelników do zbierania śmieci podczas spacerów i urlopu.

Statystyczny Polak rocznie produkuje 320 kg śmieci. Coraz więcej osób ma świadomość, że w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu stoimy przed ogromnym wyzwaniem. Z tego powodu kupujemy naturalne kosmetyki, wracamy do przygotowywania własnych przetworów, naprawiamy, zamiast wyrzucać, a na zakupy idziemy z własną torbą i woreczkami na warzywa i owoce.

To jednak za mało. Z przyzwyczajeniami, wygodą i powszechną jednorazowością produktów trudno wygrać. Jako społeczeństwo wciąż mamy bardzo dużo do zrobienia, choćby w temacie segregowania odpadów. Letnie pikniki w plenerze, spacery po lesie i górach czy ogniska na miejskich plażach. Po każdym takim spotkaniu zostają puste butelki, puszki, niedopałki papierosów. W lasach zalegają opony, gruz, a nawet stary sprzęt AGD.

By podkreślić problem pozostawiania śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, Wirtualna Polska wspólnie z Lasami Państwowymi zebrała śmieci z lasu w Celestynowie i przedstawiła je mieszkańcom Warszawy na jednym z najruchliwszych placów w stolicy, tzw. patelni. Kilkanaście dużych worków śmieci zostało zebrane tylko w ciągu jednego dnia. O tym, czy taki widok skłania do myślenia i czy da się przejść obojętnie obok sterty śmieci w centrum miasta, z przechodniami rozmawiał Kuba Jankowski. Rozmowy już wkrótce ukażą się na łamach Wirtualnej Polski.

Akcja rozpoczyna cykl publikacji ekologicznych #EkoWyzwanie. Przez najbliższe tygodnie redakcja WP poświęci wiele miejsca odpadom, recyklingowi i zero waste. Dziennikarze będą przypominać najważniejsze zasady, podsuwać praktyczne rozwiązania, ale przede wszystkim dawać dobry przykład. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć zarówno w serwisach WP, jak i na profilach społecznościowych wydawcy.

Na czym polega #EkoWyzwanie

W zeszłym roku w ramach #TrashChallenge redaktorzy posprzątali fragment lasu i do podobnego działania nominowali inne redakcje. Teraz #EkoWyzwanie trafia bezpośrednio do wszystkich czytelników Wirtualnej Polski. Dziennikarze, którzy również biorą udział w wyzwaniu, będą zachęcać do zadbania o środowisko i najbliższe otoczenie. Zasady są proste, podczas spaceru, biwaku czy urlopu na plaży, w mieście, lesie lub górach, należy zabrać przynajmniej 5 śmieci, ale im więcej, tym lepiej. Rezultatem swojego sprzątania można pochwalić się przy pomocy platformy https://dziejesie.wp.pl. Z przesłanych zgłoszeń powstanie galeria #EkoBohaterów.

Wśród publikacji zaplanowano m.in. artykuły na temat negatywnego oddziaływania śmieci i kosztach, które generują. Redaktorzy będą zachęcać do naprawy zepsutych sprzętów i pokażą ile w ten sposób można zaoszczędzić. Przedstawią porady, jak można ograniczyć marnowanie żywności, zaprezentują także przepisy przygotowania domowych, ekologicznych środków czystości. W kolejnych tygodniach redakcja podejmie temat smogu i ogrzewania, obali mit ekonomiczności tradycyjnych piecy i pokaże, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie.

zobacz również
13.08.2020 Biuro Prasowe WP

Z okazji 25-lecia Wirtualnej Polski reporterzy chcą pokazać różnorodność naszego kraju oraz poruszyć tematy interesujące mieszkańców.

13.08.2020 Biuro Prasowe WP

Radio Nowy Świat będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników Open FM oraz WP Pilot.